Szymon Łukowski Quartet feat. Hannes Riepler


Szymon Łukowski Quartet
Szymon Łukowski - saksofony tenorowy, altowy, sopranowy, klarnet basowy
Dominik Bukowski - wibrafon, marimba
Paweł Urowski - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

gościnnie: Hannes Riepler (UK) - gitara

Szymon Łukowski Quartet to nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym, znanego do tej pory ze współpracy z takimi formacjami jak Piotr Lemańczyk Quartet North czy Eljazz Big Band w których udzielał się jako sideman.

W składzie powołanego w czerwcu 2014 roku zespołu występują wibrafonista i marimbafonista Dominik Bukowski, kontrabasista Paweł Urowski, perkusista Sławek Koryzno oraz leader na saksofonach tenorowym, altowym i sopranowym, w kilku utworach rozszerzając instrumentarium o klarnet basowy.

Stylistyka zespołu oscyluje wokół nowoczesnego jazzu czerpiąc w równej mierze z osiągnięć współczesnych wykonawców takich jak Gary Burton, Dave Holland i David Binney, jak i mistrzów gatunku jak John Coltrane i Woody Shaw. Wyjątkowość niniejszego zespołu polega również na tym, że rolę instrumentu harmonicznego powierzono naprzemiennie wibrafonowi oraz gitarze, co w połączeniu z saksofonami odświeżyło formułę klasycznego kwintetu i otworzyło nowe przestrzenie brzmieniowe, niemożliwe do uzyskania w składzie w którym instrumentem harmonicznym jest fortepian.

Charakterystyczna barwa współdziałającego wibrafonu i gitary, modernistyczne melodie i nieszablonowe aranżacje, żywiołowe sola, rozszerzona tonalność i odcinki kolektywnej improwizacji inspirowanej muzyką kameralną XX wieku realizowane przez członków zespołu rozszerzają koncepcję muzyczną o elementy do tej pory rzadko spotykane w jazzie. Wszystkie te składniki tworzą jedyny w swoim rodzaju muzyczny konglomerat, w którym tradycja przenika się z nowoczesnością, improwizacja z precyzyjną aranżacją, liryczność z dynamizmem.

Na nadchodzącej płycie, która ukaże się w lutym 2016 roku wystąpi jako gość specjalny znakomity brytyjski gitarzysta - Johannes Riepler, znany ze współpracy z takimi postaciami międzynarodowej sceny jazzowej jak Chris Cheek /USA/, Ivo Neame /UK/, czy Jasper Høiby /DAN/.